Remakuji, tedy jsem!


Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.

 -H. P. Lovecraft

Spousta lidí si myslí, že by se mělo Dračí Doupě zachovat a nějak zlepšit. Bylo zabráno spousta místa na neúnavných serverech fór, Facebooku a jiných pracovních místech, aby vzniklo několik remaků Dračího doupěte. Nejprve verze 1.7, potom 1.8 – později přejmenovaná na Dračí Kutloch – a nakonec verze 1.9. Potom došla čísla do dvojky, která byla vydána. Nic naplat, bude se to jmenovat Něčí remake. Nebo nějak jinak, ale bude to na sobě mít nálepku „Inspirováno DrD“. A bude.

Malá poznámka na začátek. Veškeré práce na obnovení slávy DrD I zde budu nazývat prostě remake. Jsou tady všelijaká Dračí doupata 1.7, 1.8, 1.9, novelizace a remaky, hry na DrD založené ale mající jen tu nálepku, já je ale sloučím do jedné skupiny souhrnně nazývané „remake“.

Remaky DrD se podle mě dělí na dva druhy. Ty úspěšné a ty neúspěšné. Do úspěšných spadají ty, co je lidi hrají (schválně, kolik jich asi je, když spousta skupin má nějaký svůj mini-remake, respektive hodně upravená pravidla, kdesi v jádru podobná DrD?) a ty méně úspěšné, které se válejí na hostinzích a spí. Mezi ty úspěšné (či v tomto případě i veleúspěšné) patří i Dračí Hlídka.

Té se podařilo přehoupnout přes „pojďme udělat remake“ a vyjádření Altaru „už žádné Dračí doupě I“. Sice ještě nebyla vydána – navzdory příslibům minulého září se počítá s podzimem tohoto roku – ale minimálně mě ukázala, že to nějak jde – tedy překročit to stádium jedna složené ze dvou vět výše. Jak moc to bude podobné Dračímu doupěti I nevím, podle těch několika málo zpráv co prosákly se ale zdá, že i vcelku jo. Malá anketa. Kdo hrál za krolly a kudůky?

Menší motto na motivaci
Takže nám tady vznikla poměrně kuriózní situace (alespoň podle mě) – někde tam venku, mimo fóra, facebookové skupiny, soukromé iniciativy jedinců-fandů, o nichž vědí jen někteří vyvolení přes své známé-vyvolené, někde tam, na divoké scéně klubů pod Domy dětí a mládeže po celé republice a jedinců, na hony vzdálené diskuzím remakerů, se hraje Drač Doupě. Někde je to 1.6, ale před nějakou dobou jsem náhodou natrefil na člověka, který má doma pravidla ještě starší. A stále podle nich hraje.

Kdesi jsem slyšel o stovce tisíc prodaných pravidel Dračího doupěte I. Za celou dobu prodeje. Nevím, jestli je to číslo pravdivé, nebo jak se pravdě blíží, ale i tak to muselo být hodně. A já si říkám, kolik lidí Dračí doupě I dosud hraje a nijak se neangažují na FB, fórech a internetu? Kolik z nich stojí o nějaký remake své hry? To číslo by se možná dalo odvodit ze sledovanosti Dračí Hlídky na FB, je to asi patnáct set lidí. Ne všichni si ji asi zahrají, ale dejme tomu tisícovka lidí stojí o tento remake DrD I.

Ano, někde tam venku jsou lidé, kteří hrají „svůj Dračák“ podle svých představ a pravidel a skoro nikoho z nich moc nezajímá, o čem se někde diskutuje. I když se to týká „jejich hry“. O něčem, jako je remake nechtějí ani slyšet, ještě, když to ani nevypadá, jako Dračí doupě I. A kdesi stále probíhají diskuze na téma „Managament životů, respektive nahrazení dotyčných novou obligátní mechanikou M, která s Životy nemá nic moc společného“. Poté, co se na dlouho řešilo, co je to „Duch Dračího doupěte 1.x“, mě to poněkud překvapuje (a trošku rozesmívá).

A protože kdo neremakuje, ten jakoby nežil, a já žít chci, rozhodl jsem nepřidat k jednomu takovému remaku. Naprosto netradičně k remaku ošklivého káčátka jménem Dračí doupě+ (tohle není pravda, táhlo mě k tomu mnoho jiných věcí, ale tak nějak to zní strašně poeticky v kontextu tohoto příspěvku. Vlastně to ani není remake v pravém slova smyslu. O tom za chvíli.). A tak jsem se dostal já, který ta pravidla četl jednou s tím, že jsem četl jen ten základ a ještě ne celý. O dva posty zpět jsem o té zkušenosti něco napsal.

A protože jsem chtěl zapojit do tvorby více lidí, než úzký kroužek diskutérů na RPG Fóru, rozhodl jsem se udělat dvojici dotazníků – pro hráče a nehráče. A dát to na FB…

Malá odbočka k Velkému bratru

Velký bratr tě vidí. A naslouchá ti. Kdo? Velký bratr jménem Facebook přece! Oklikou přes Soukromou zprávu na RPG Fóru se dotazník dostal na facebookovou stránku Hry na Hrdiny. Lepší místo na upoutání pozornosti na svůj RPG počin na českém internetu snad není – nějakých devatenáct set lidí stránku sleduje, takže v mém případě by v tom byl čert, aby tam nějací hráči DrD+ nebyli. Někdy v jednu hodinu po poledni 8. srpna tohoto roku tam Jarxes, který je správcem této stránky, dal odkaz na můj příspěvek s dotazníky, kde píšu, co a jak. A pak se s tímto blogem začaly dít věci, které ještě nezažil.

Sice v trochu menší kvalitě, ale představu si uděláte, ne?

Během první půlhodiny na ten odkaz kliklo přes pět desítek lidí. Do večera to bylo přes stovku. Ještě nikdy se mi nestalo, že by tolik lidí bylo na mém blogu za tak krátký čas. Statistika mi dále podala jasnou zprávu – skoro nikdo z těch lidí se nepodíval na jiný příspěvek, než na ten o dotazníku. Takže si chci udělat malý experiment. Poprosím všechny, kteří tyto řádky čtou a poprvé se o tomto blogu dozvěděli právě z toho „sdílení“ na HnH, aby dali tomuto příspěvku +1, okomentovali, nebo sdíleli tento přípěvek. Díky.

Návrat k remaku – tentokrát DrD+

Takže jsem se přidal ke Kostřivcovi a jeho projektu DrDplus.info. Není to remake v pravém slova smyslu, spíš projekt, jak převést DrD+ do HTML podoby (což se již povedlo) a tam ho zlepšovat a tak nějak z těch pravidel udělat stavebnici, kdy použijete pravidla, která se vám líbí, zatímco zbytek budete jednoduše ignorovat. Protože někde tam, hluboko pod tím vším balastem pravidel, která jsou, jen proto, aby byla, je podle mě docela pěkné a použitelné jádro. A byla by škoda, kdyby bylo zapomenuto a odsouzeno jako nepoužitelné, jenom kvůli pověsti zbytku. A ta je, i přes výjimky, jako jsou některá povolání, přístup k dovednostem, perličky v boji a podobné věci, dosti nevalná, ba přímo mizerná.

Cílem není vydání na papíře (s nejvyšší pravděpodobností) nebo uceleném souboru s názvem „Dračí doupě+ 2.0 tady a teď – finální verze“, chceme to mít jako web s pravidly. Teda vlastně ne. Spíš: Rulings, not rules. Toto je přístup staré školy, kdy nebyla žádná ucelená oficiální pravidla a pravidla si každá skupina sestavovala sama. Nějaké cíle už jsou, když to shrnu, tak by se mělo jednat o zjednodušení systému, zachování dobrých věcí a vyhození špatných. To vcelku ujde, ne?

Co se dotazníku mnou vypuštěného týče, celkem splnil svůj účel. Přes třicet lidí vyplnilo ten pro hráče, podělilo se o své názory na to, jak by hra měla vypadat, co je na ní špatné a co dobré. Menší analýza výsledků je v nejbližší době v plánu. Pěkné je, že většina dotázaných má o druhou verzi hry zájem (ať už to znamená cokoli).

Jak nás podpořit?

Jednoduše! Přidejte se do skupiny na Facebooku, sledujte tento a Kostřivcův blog, pište nám, soukromé zprávy na RPG Fóru (kostrivec/Paul), šiřte to mezi kolegy hráče, odpovídejte na dotazníky (patrně se nějaké ještě objeví), pište své postřehy, můžete vstoupit do diskuzí na RPG Fóru, jestli na to máte dost odvahy.

Komentáře